Kreativ after work skapa din egen pappersblomma

Tre stora, färgglada pappersblommor i rosa, lila och rött mot en grön och vit bakgrund.

Information

Avsluta veckan & fira on sommaren med pappersblommor, snacks och bubblig dryck?

Välkommen till en inspirerande eftermiddag där du får utforska din kreativitet i en avslappnad miljö! Efter ett par trevliga timmar har du lärt dig grunderna i att skapa pappersblommor och gjort en unik vallmo att ta med hem. Tycker du tiden du kan njuta av blommor är för kort? Då är detta en eftermiddag för dig! Kursinnehåll 

  • En introduktion i papper och tekniktips
  • Inspiration och idéutbyte med andra deltagare
  • Bygga din egen vallmo att ta med hem när kvällen är slut

Material

Allt material ingår i deltagaravgiften och delas ut på plats. Vi bjuder på tilltugg och alkoholfritt bubbel under kursen.

Ledare

Maria Hussami har skapat med papper så länge hon kommer ihåg. Från origami, till utskärningar och nu pappersblommor. Vika, skära eller klippa. "Pappret har oändliga möjligheter" säger hon.

Bra att veta

Inga förkunskaper krävs, med en nyfikenhet och ett intresse att lära sig kommer man långt.

Vill du komma i kontakt med SV Norrbotten?

Välkommen att ringa oss på tfn 0960 - 47300  eller mail arvidsjaur@sv.se Ibland hamnar e-post från oss i skräpposten, så titta gärna där om du saknar information från oss. Läs våra anmälningsvillkor här

Startdatum:

2026-06-26

Tid:

15:00 - 17:30

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Fre

Arrangemangsnr:

90359

Plats:

SV Arvidsjaur, Stationsgatan 27 A, 93332 Arvidsjaur

Visa på karta

300 SEK

Har du några frågor?

Kontakta SV Norrbotten