Lär dig tälja köksredskap, workshop Lördag 26 april.

Information
Välkommen på en tälj kurs med finsnickaren och täljaren Moa Brännström Ott.I den här kursen får du lära dig hur du tar fram ett täljämne och sedan hur du steg för steg med hjälp av yxa och kniv bearbetar ämnet till ditt önskade köksredskap.
Vi kommer gå igenom hur du ska tänka när du tar ut ditt täljämne, grundteknik för att använda och tälja med yxa, vad man ska tänka på i förhållande till träets fiberriktning, kvaliteter och begränsningar. Och så kommer jag såklart dela med mig av mina bästa täljknep!
Kursen riktar sig till alla, inga förkunskaper krävs.
Allt du behöver för att tälja kommer finnas på plats. Oömma kläder rekommenderas.
Väljer du att inte betala via klarna skickar vi dig en kallelse/faktura före kursstart via mail. Du får ett välkomstmeddelande ca 1 vecka innan start.
Ledare: Moa Ott
instagram: @moaott
Kursen har ett begränsat antal platser, vid för få anmälda kan kursen ställas in eller byta datum. Din anmälan är bindande, vid avanmälan senare än 2 veckor innan kursstart tas en administrativ avgift ut. Läs mer på vår hemsida om anmälningsvillkoren.
Startdatum:
2025-04-26
Tid:
12:00 - 17:00
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Lör
Arrangemangsnr:
38552
Plats:
Örnsköldsviks museum, Läroverksgatan 1, 89133 Örnsköldsvik
750 SEK
Inget datum eller startdatum passerat
Anmäl intresse för att deltagande eller önskemål om framtida datum. Ange önskemål i meddelande vid bokning