Mönstertryck inspirerat av japanska mönster och sashiko

Ett mörkblått och vitt tyg indelat i rutor med olika handtryckta geometriska mönster i japanskinspirerad stil

Information

Välkommen till en kurs där vi låter oss inspireras av japanska sashiko och kasuri och skapar egna mönster för tryck och broderi.

Vi tillverkar våra egna block lämpliga för tryck på större och mindre bitar tyg vilka sedan går att komplettera med sashiko stygn.

Tygbitarna ska kunna användas till inrednings- eller sömnadsdetaljer och mindre förvaring - tex. enklare väskor och komebukuro-påsar.

Vi utforskar möjligheterna, hur våra tryckta mönster kan samverka med de enkla broderierna och kanske bilda en spännande helhet.


Kursinnehåll

Inspirationsdelen - jag kommer att visa vad jag åstadkommit med stämpeltryck och dess olika uttryck.

Vi hämtar även inspiration från böcker med japanska mönster. Sedan bygger vi egna mönster, tillverkar egna stämplar och trycker på tyg.

Vi pratar om färgskalor, om hur de tryckta tygerna ska vårdas - fixeras och så småningom tvättas.

Jag hoppas kursen ger dig kunskap och inspiration att fortsätta utforska blocktryck i ditt eget skapande.


Material

Material/verktyg att ta med sig:

TVÄTTADE ljusa tygbitar i bomull och lin, nytt och vintage, gärna i olika grovlekar.

Ljusare och mörkare bitar från gamla jeans

Papperssax, rutat block, blyertspenna/stiftpenna, suddgummi.

Ett gammalt lakan/påslakan att provtrycka på och skydda bordet med.

Oömma kläder.

Inga förkunskaper krävs.


En mindre avgift för materialkostnad tillkommer


Kursledare

Elena Semenova Esmail

Född och utbildad till industridesigner i Ukraina.

I Sverige sedan 1991 numera bosatt i Hudiksvall.

Har i 15 år arbetat som illustratör och grafisk formgivare för att sedan vända om - återuppta vävningen vid Forsa folkhögskola och även lära sig screentryck. Vikarierade där sedan i tre år som lärare, mest i textiltryck och höll i två sommarkurser.


Blev fast i textiltryck - det roligaste hon vet. Trycker på tyger, dukar, mattor, kork och linoleum - utforskar och utvecklar olika tekniker, material och skapar egna mönster.

Har utformat flera kurser och workshops i blocktryck och varit på olika platser - från Luleå och Östersund till Landskrona och Visby där hon delat med sig av de nyvunna kunskaperna.

Kurserna tar upp olika ämnen - för både nybörjare och djupdykningar i olika mönster- och trycktekniker.


Instagram

elenaesmail_se


Bra att veta

Genomförs i samverkan med Övre Hälsinglands Hemslöjdsförening


Kostnad

Medlemmar i Hemslöjdsföreningen betalar 1 700 kronor.

För icke medlem är kursavgiften 1 900 kronor.

Ange i din anmälan om du är medlem i Hemslöjdsföreningen

För att bli medlem i Hemslöjdsföreningen gå till hemslojden.org och klicka på "bli medlem"


Vill du komma i kontakt med SV Gävleborg?

Välkommen att ringa oss på tfn 020-120 28 08.

Växeln är öppen mån–tors kl. 09:00–16:00, fredagar kl. 09:00–12:00.


Ibland hamnar e-post från oss i skräpposten, så titta gärna där om du saknar information från oss.

Om du fortfarande inte fått någon information 10 dagar före kursstart, hör av dig till oss!

Startdatum:

2025-10-25

Tid:

10:00 - 17:00

Antal tillfällen:

2

Veckodag:

Lör Sön

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

94855

Plats:

SV Gävleborg Hudiksvall Västra hamnen, Håstaholmen 5, 82440 Hudiksvall

1 900 SEK

Har du några frågor?

Kontakta SV Gävleborg