Reparation & återbruk - när du vill slippa köpa nytt
Information
Vi dyker ner i konsten att laga, tänka om och ge saker ett andra liv, där kreativitet möter hållbarhet. Med omtanke om både föremålen och vår planet kan man se möjligheter i sådant som många ser som skräp. Hur kan en gammal kruskavel, ett metallnät upphittat i en container och en mockakjol inköpt i en second hand-butik få nya liv? Inspiration och tips på hur man kan reparera och återbruka i vardagen.Sara delar gärna med sig av sin kunskap och passion på sitt instagramkonto @slojdingenjorn.
Medverkande
Sara Thorn, är både ingenjör, timmerman och en skicklig slöjdare inom flera olika tekniker och material. Sara håller kurser i bland annat sashiko, nålbindning och täljning och är även utbildad Slöjdklubbshandledare.Tid, plats och biljettbokning
Tisdag 10 mars kl 18.00 - ca 19.30
Redbergsteatern, Örngatan 6
Lokalen är tillgänglighetsanpassad. Hörslinga finns.
Entré: 100 kr. Kallelse med faktura mejlas/skickas ut i förväg.
Obligatorisk förbokning. Ingen betalning på plats, endast via faktura
Föreläsning och kulturarrangemang: Avanmälan senast en vecka innan arrangemanget. Därefter; Köpt biljett återbetalas ej.
Föreläsningen genomförs med stöd från Västra Götalandsregionen
Startdatum:
2026-03-10
Tid:
18:00 - 19:30
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Tis
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
12535
Plats:
Redbergsteatern, Örngatan 6, 41667 Göteborg
100 SEK