Sashiko - workshop
Information
Sashiko workshop
Innehåll
Sashiko är det japanska namnet på världens enklaste broderistygn. I Sverige heter det förstygn, men många kallar det helt enkelt för tråckelstygn. Detta superenkla stygn kan användas till mycket. Det är väldigt användbart inom textilt återbruk.
Kom till workshop och se inspirerande exempel och lär dig principen, sedan kan du själv leka vidare på lappar till jeans, snygg kantning på ett plagg, en dekorativ lapp på en tygkasse, kudde eller vad du själv kommer på.
Cirkelledare
Workshopen leds av Maria Schmidt Larsson, redesigner som skapar nytt av redan använda textiler. Hon skrivit boken ”Textil redesign till nytta och nöje”.
Se mer om Sashiko och textil redesign på henne sajt: seconddesign.se
Kontakt till ledaren: maria@seconddesign.se
Bra att veta
Pris:250 kr, betalas på plats till ledaren.
OBS! Startar kl 13 med introduktion
Föranmälan möjlig, drop in kl 13 i mån av plats.
Om workshopen blir fullbokad kan du anmäla dig som reserv till återbud, eller vi kan komma att erbjuda fler tillfällen.
Anmälningsinformation
Föranmälan möjlig, drop in kl 13 i mån av plats.
Pris:250 kr, betalas på plats till ledaren.
Cirkeln arrangeras i samarbete med Orust Slöjd
Startdatum:
2026-08-12
Tid:
13:00 - 15:30
Antal tillfällen:
1
Veckodag:
Ons
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
108148
250 SEK