Skapa i ull, jultema

En dörrkrans av lockigt grått material med en stor röd rosett, hänger på en grå dörr.

Information

Vi träffas på Högagärde Fårgård där vi gör änglar, kransar och klär in amaryllis- och hyacintlökar i ull. Vi sitter och arbetar i gårdsbutiken, omgivna av massor av härlig inspiration.

Bra att veta

Material finns att köpa. Ta med en macka, frukt eller matsäck.

Ledare

Elisabeth driver Högagärde Fårgård tillsammans med sin man Patrik.

Vägbeskrivning

Högagärde Fårgård ligger ca 1,5 km från väg 128 mellan Sävsjö och Eksjö. I Möcklamo, sväng mot Grimstorp. Efter ca 100 m sväng höger mot Högagärde. Vi finns på den andra gården med ett gult hus på höger sida och skinnboden/gårdsbutiken på vänster sida.

Frågor?

Angående kursens innehåll eller vägbeskrivning kontakta kursledare Elisabeth, 073-367 60 25 Övriga frågor verksamhetsutvecklare Mia Undfors, 070-431 39 24, mia.undfors@sv.se

SV:s kurser och verksamhet utgår ifrån studiecirkelns pedagogik. I studiecirkeln förenas lärande och personlig utveckling, samtidigt som vi ger plats för grundläggande demokratiska värderingar. Grunden är det egna intresset och den fria viljan. Hela gruppen, ledaren och deltagarna, bidrar med sin kunskap, sin nyfikenhet, sina erfarenheter och frågor för att påverka studiecirkelns inriktning och innehåll.

Startdatum:

2026-11-14

Tid:

10:00 - 14:00

Antal tillfällen:

1

Veckodag:

Lör

Arrangemangsnr:

108991

Plats:

Högagärde Fårgård, Högagärde 3, 57167 Bodafors

Visa på karta

345 SEK

Har du några frågor?

Kontakta SV Jönköpings län