Vävning - väva med kontramarsch
Information
Lär dig att sätt upp och väva med kontramarsch.Att väva med kontramarsch är en teknik som används i vävstolar för att förbättra kontrollen över tramporna och därmed skapa mer komplexa mönster.
Att väva med kontramarsch kan vara lite mer komplicerat än med en vanlig vävstol, men det ger dig större möjligheter att skapa avancerade mönster och texturer. Det kan ta lite tid att vänja sig vid tekniken, men med övning blir det lättare och mer intuitivt.
Material kostnad tillkommer.
Anmälan
Har du glömt anmäla dig?Anmäl dig senast sista anmälningsdag för att säkra din plats på kursen.
Därefter är du mycket välkommen att ringa oss om eventuellt lediga platser.
Frågor
Bodil Nordgren, verksamhetsutvecklare 0704-313928, bodil.nordgren@sv.seSV:s kurser och verksamhet utgår ifrån studiecirkelns pedagogik. I studiecirkeln förenas lärande och personlig utveckling, samtidigt som vi ger plats för grundläggande demokratiska värderingar. Grunden är det egna intresset och den fria viljan. Hela gruppen, ledaren och deltagarna, bidrar med sin kunskap, sin nyfikenhet, sina erfarenheter och frågor för att påverka studiecirkelns inriktning och innehåll.
Startdatum:
2026-02-04
Tid:
18:00 - 20:15
Antal tillfällen:
3
Veckodag:
Ons
Arrangemangsnr:
106027
Plats:
Studieförbundet Vuxenskolan, Storgatan 50, 57332 Tranås
595 SEK