Målarkurs i akryl-olja VT-26

Tre kvinnor målar tillsammans vid ett staffli i ett ljust rum.

Information

Det spelar ingen roll om du är nybörjare eller har målat ett tag. Vår cirkelledare Eva Sundman hjälper var och en individuellt i den kunskapsnivå som man befinner sig i, så att man därifrån kan utveckla sitt måleri. Kursen innehåller även kortare genomgång av färglära och komposition mm och vi diskuterar frågor som uppstår inom måleriet.



Kursinnehåll


1.  Färglära och komposition

2. Individuell hjälp för utveckling

3. Materialkunskap

Förkunskaper


Inga förkunskaper krävs

Material


Färg: Bränd Umbra, Ultramarin, Gul, Röd, Titanvit och efter hand kan man öka på paletten. Du behöver något att måla på , penslar och några idéer om vad du vill måla. Vill du måla i olja behöver du förtunning och en olja. Eva har en liten butik i nära anslutning till kurslokalen där du kan få hjälp med att köpa vad du behöver.

Kurslokal


Klockmagasinet i Pukeberg, med gott om parkering. Ateljén ligger ej i markplan utan nås via trappor, det finns ingen hiss. I kurslokalen finns fina arbetsplatser med staffli och god belysning till varje deltagare.  En mycket inspirerande miljö.

Kursledare


Konstnär Eva Sundman blir din cirkelledare i denna kurs. Eva har lång erfarenhet av att leda kurser hos SV.

Bra att veta


Din anmälan är bindande. Du får en kallelse/faktura till kursen ca. 1 vecka före kursstart, där finns all praktisk information. Vi kontaktar dig om något ändras. Vi reserverar oss för att ställa in eller skjuta fram kurser med för få anmälda deltagare.
Kostnad för material ingår ej i avgiften.


Frågor?


Camilla Henriksson 073-5177782  camilla.henriksson@sv.se



Varmt välkommen med din anmälan!

Startdatum:

2026-02-09

Tid:

17:30 - 20:30

Antal tillfällen:

10

Veckodag:

Mån

Lediga platser:

Arrangemangsnr:

57715

Plats:

Pukeberg Klockmagasinet, Pukebergarnas väg 59, 38234 Nybro

2 495 SEK

Har du några frågor?

Kontakta SV Kalmar län