Språk cafe: Natur och kultur

Information
Språk café: Samtal om natur och kulturVill du utveckla din svenska i samtal om samhälle, kultur och vår omgivande natur? Då är du välkommen till vårt språkcafé med fokus på natur och kultur i ett brett perspektiv. Under sex tillfällen möts vi för att prata svenska tillsammans i en öppen och nyfiken miljö.
Vi samtalar om ämnen som rör livet i Sverige och i världen – från vardagliga observationer till större kulturella och miljömässiga sammanhang. Inga förkunskaper om ämnet krävs, men du bör kunna uttrycka dig på svenska i vardagliga samtal.
Vad kan du förvänta dig?
• Samtalsövningar i mindre grupper
• Reflekterande diskussioner med stöd av texter, bilder eller andra material
• Möjlighet att uttrycka tankar, ställa frågor och lyssna aktivt
• Stöd från samtalsledare med erfarenhet av språkutveckling
• En trygg miljö där alla röster får höras
Språk caféet är ett tillfälle att både utveckla din svenska och att dela perspektiv och erfarenheter med andra deltagare. Ingen träff är den andra lik – innehållet formas av deltagarna och samtalets riktning.
Ledare
Gudrun Möllerberg Andersson är en erfaren och uppskattad cirkelledare vid Studieförbundet Vuxenskolan i Älmhult. Gudrun har bland mycket annat läst litteraturhistoria och språkhistoria på universitetet. Gudrun är känd för sin förmåga att skapa en god stämning i gruppen och för att vara lyhörd för deltagarnas behov.
Startdatum:
2025-09-29
Tid:
16:00 - 17:30
Antal tillfällen:
10
Veckodag:
Mån
Lediga platser:
Arrangemangsnr:
45597
Plats:
SV Älmhult , Eriksgatan 1, 34330 Älmhult
Kostnadsfri
Fullbokat! Anmäl dig till en reservplats
Det är tyvärr fullbokat just nu men du kan anmäla dig som reserv och får då ett meddelande från SV om det blir en plats ledig